Чому людей притягує Чорнобильська зона відчуження? Виктория Полесская

У гори йдуть для того, щоб насолодитися сніговими вершинами, подихати свіжим повітрям, випробувати себе. У джунглі йдуть для того, щоб відчути себе Мауглі в непролазних нетрях. А навіщо люди ходять в Чорнобильську зону? Тут багато причин — побути подалі від галасливого міста, особистий контакт з історією СРСР, або просто інтерес.
Не так давно в Україні з’явилися так звані сталкери. Це люди, які люблять індустріальний туризм. Це дослідження територій, будівель та інженерних споруд виробничого або спеціального призначення, а також будь-яких залишених (занедбаних) споруд з метою отримання психічного і естетичного задоволення чи задоволення дослідницького інтересу. Це явище має багато рис молодіжної субкультури і англійською мовою носить назву «urban exploration» (міське дослідження).
Я теж захопилася таким видом туризму. І не пошкодувала. Дослідження цікавих місць, покинутих людьми не залишає мене байдужою. Пам’ятаю свій перший похід в зону ЧЗВ.
Що б потрапити в зону відчуження, мені довелося перетнути два КПП. Строгий контроль, перевірка документів. Чим далі вглиб, тим більше тривоги викликає тріск лічильника Гейгера. Повз проносяться десятки кинутих будинків, які тонуть в зелені. По дорозі ви не зустрінете ні душі. Але обстановка змінюється в Чорнобилі: тут живуть працівники атомної станції. Працюють люди вахтовим методом, як вони самі кажуть — 14 днів на «великій землі» і 14 днів в ЧЗВ.

У місті Чорнобилі, в кафе «Десятка» мене смачно, по-радянськи нагодували. Саме містечко дуже доглянуте. Що здивувало — я ніде не побачила жодної реклами. Біленькі бордюри, скошена трава. Недалеко від кафе є музей, де розміщені експозиції, пов’язані з катастрофою: чорні дитячі колиски, кинуті ляльки, машинки і таблички з назвами вже неіснуючих вулиць …
Далі я попрямувала в бік міста атомників Прип’ять. По дорозі я зупинилася в селі Копачі, яке закопали після аварії, сподіваючись, що це знизить рівень радіації. Але люди помилилися. Всмоктуючись в землю, шкідливі речовини рознеслися по грунтовим водам. Так село виправдало свою фатальну назву.

За Копачами мене зустрів «рудий ліс». Назву він отримав після того, як «згорів» від потоку радіації і придбав жовтий відтінок. Більшість дерев були поховані в землі, але і зараз можна ще зустріти обвуглені радіацією стовбури.

І ось, переїхавши через «міст смерті», з якого в день аварії люди спостерігали пожежу на станції, я побачила образ мертвого міста …
Місто Прип’ять … Ти зустрів мене сирим туманом, порожніми вулицями, і незвичною тишею.

Місто-атомник — гордість СРСР, який помер у віці 16 років. Скільки горя ти побачив, скільки розбитих доль і отруєних життів диханням зруйнованого 4-го енергоблоку ЧАЕС тобі довелося пережити? .. Розтоптані мрії про прекрасне майбутнє комунізму … Гонка за чергової п’ятирічкою принесла жахливу фатальну катастрофу, яка торкнулася всього світу ..
У той далекий 1986 рік, 26 квітня світ стрясла звістка про аварію на Чорнобильській АЕС. Ніхто навіть уявити не міг, настільки страшна ситуація … У перші хвилини від радіації згоріло двоє вчених, що працювали в ту ніч на станції. Далі жертв ставало більше — 30 пожежників, солдати, вчені, шахтарі, які брали участь у ліквідації …. Кількість ліквідаторів обчислювалася тисячами.
Перші дні влада суворо заборонила розповідати про подію. Три дні 50000 прип’ятчан піддавалися величезному впливу радіації. На вулицях міста «світило» 7 рентген! Це в тисячі разів перевищувало норму.
29 квітня, через 3 дні, в Прип’яті почали евакуацію. За дві години місто спорожніло. Його покинули таким, який він був. Все добро, що нажили жителі довелося залишити. Людям можна було взяти тільки паспорт, гроші і трохи одягу. Багато хто вірив, що повернутися додому, але цього вже не трапитися ніколи …

Зайшовши в знаменитий 16-ти поверховий будинок, я виглянула з вікна: мій погляд упав на центральну вулицю. Темно … Ліхтарі понуро доживали останні роки, з дня аварії жодного разу так і не засвітившись життям …
Саме цими вулицями везли перших опромінених, які вже були приречені ..

Стало холодно і незатишно. З даху 16 поверхівки видно все місто і зловісну станцію. Намагаюся зловити найменший рух або світло в мертвих будинках. Ні … тут давно все скінчено. Тільки рідкісні сталкери стали жаданими гостями тут.
Почуття безтурботності й умиротворення охопило мене з ніг до голови … Тиша міста чарувала своїми таємницями.
Вдивляючись в вогні ЧАЕС, я почула за спиною шурхіт. Мало що, подумала я. Щури, миші, та що завгодно. Потрібно спускатися.
У темному кутку праворуч мені сподобалася досить таки не вбита двері, з шкіряною обшивкою (мода СРСР). Без особливих зусиль, відкривши рипучі двері, я потрапила в квартиру радянської епохи. Рушивши далі по коридору, я побачила стару ляльку, 30 років тому кинутою господинею.
Зі стіни на мене вдивлялися з фото порожні очі незнайомих мені людей. У квартирі явно жила сім’я з 3 чоловік … Що зараз з ними?
За вікном розігрався вітер. Заскрипіли старі рами, завили протяги мертвих вулиць …
Надівши рюкзак на плечі, я пішла в бік центру Прип’яті, що б побачити знамените «Чортове колесо». Воно височіло над Зоною, як своєрідний орієнтир. Іржаве і кинуте. Навколо — такі ж гойдалки і атракціони. Їх планували відкрити 1 травня, але так і не встигли. На цьому майданчику неабияк зашкалював дозиметр. Вся справа в тому, що під час ліквідації аварії тут сідали військові вертольоти і їх мили від радіації. Всі шкідливі речовини вібралися в асфальт і мох.

Далі я попрямувала в лікарню мертвого міста. Або як її називають — МСЧ. Там є одне моторошне місце, куди привозили перших постраждалих на станції. Це місце можуть відвідувати тільки підготовлені люди.
Під самою лікарнею розміщений підвал, куди скидався одяг пожежників, котрі гасили дах четвертого енергоблоку ЧАЕС, так як вона «світилася» від радіації.
До сьогоднішнього дня підвал сильно «фонить» і за 30 років випромінювання шкідливих речовин не зменшилася. Тому зайти туди я не наважилася. Це могло серйозно відгукнутися на здоров’я.
Постоявши на порозі підвалу, я повернулася в коридор лікарні. Скрізь розкидані металеві ліжка, операційні лампи, і багато пляшечок з ліками.

Наступним пунктом стала сама атомна станція. Вона грізно і мовчазно стояла, оповита в туман. Старий, сірий саркофаг, який 30 років тому вкрив світ від страшних наслідків витоку ядерного палива, вже дав тріщини і іржаві стіни не вселяли довіри.

Поряд розміщена величезна дуга, або об’єкт «Укриття», яким планують закрити четвертий енергоблок станції.
Деякі люди часто задають питання: що там усередині? Я відповім — всередині зруйнованого реактора застиглі потоки атомного палива, яке пропалювало все на своєму шляху, в тому числі і бетонні стіни. Усередині страшна радіація. Є місця, які строго заборонено відвідувати, тому що в результаті дії шкідливих речовин всередині реактора утворилася невідома «чорна» цвіль, смертельно небезпечна для життя.
Далі я пішла годувати «сомів-мутантів», які мешкають в ставку-охолоджувачі. Ними часто лякають дітей. Я не вірю в байки про мутантів, тому особисто вирішила переконатися, що риба має звичайний розмір. І тут мене чекав сюрприз: сомики опинилися по 3-4 метри довжиною, ковтаючи кинутий хліб, як крихту. Але нічого фантастичного тут немає. Таких розмірів риба досягає через те, що їх не виловлюють.
Моя поїздка добігала кінця, треба було повертатися. Але Зона не “пускала”.
Наостанок я заглянула в секретне містечко Чорнобиль-2. У цьому місці розміщена військова дуга РЛС. Вона величезна! При найменшому вітрі дуга «виє» так, що вуха закладає. Це другий у світі зразок радіо-хвильової установки, яка ловила сигнал про запуск ракет. А також, за легендою, могла керувати погодою. Але дугу так і не встигли використати за призначенням …

Проходячи ще разок по мертвим вулицях Прип’яті, я зловила сумні та соромливі погляди чорних вікон будинків. Вони все так же чекають господарів, які ніколи не повернуться…